Współczesne inwestycje deweloperskie w dobie epidemii mają się całkiem dobrze. Koronakryzys szczęśliwie omija tę branżę, powodując jedynie niewielkie zawirowania na rynku nieruchomości. Rodacy nadal wykazują spore zainteresowanie rynkiem pierwotnym, którego głównym produktem jest nieruchomość w stanie deweloperskim. Co to oznacza dla inwestora i kupujących?

Bez specjalistów ani rusz

Proces inwestycji deweloperskiej jest niezwykle skomplikowany i wymaga znajomości struktur prawnych z wielu dziedzin. To na inwestorze spoczywa największa odpowiedzialność, zarówno ze strony administracyjnej, jak i w kwestiach projektowych czy budowlanych. Otaczanie się fachowcami w danych dziedzinach jest kluczowe dla powodzenia całego przedsięwzięcia.

Niezmiernie ważne jest, aby dobrać wykwalifikowaną firmę budowlaną, pozyskać inżyniera-kierownika budowy, a także zdecydować się na usługi profesjonalnego biura, którego pracownicy zajmą się obsługą takiej inwestycji ze strony prawnej. Deweloper w procesie inwestycyjnym może napotkać wiele przeszkód, dotyczących zarówno kwestii formalno-prawnych, administracyjnych, jak i budowlanych. W takich sytuacjach warto zabezpieczyć się solidnym wsparciem ludzi, którzy znają się na rzeczy i sprawnie operują prawnymi paragrafami.

Czym jest stan deweloperski?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy deweloper ma poniekąd ustalony własny zakres prac. Ogólnie mówi się, że jest to mieszkanie w stanie surowym, co wiąże się z późniejszą koniecznością wykończenia przestrzeni przez nabywców na własny koszt.

W ramach inwestycji deweloperskich w stanie surowym deweloper powinien zadbać o wylewkę podłogową (posadzkę), drzwi wejściowe, okna i parapety, instalację centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, instalację elektryczną (gniazdka i włączniki), instalację wodno-kanalizacyjną, otynkowanie ścian (czasem nawet możliwe, że już pomalowane), a także wykończenie podłogi balkonu lub tarasu, najczęściej w formie płytek.

Cena lokalu w stanie surowym jest znaczniej bardziej atrakcyjna dla przyszłych właścicieli, szczególnie dla tych, którzy preferują wykończyć wnętrza według własnych upodobań.

Z perspektywy nabywcy

Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego ma mnóstwo zalet. Czynnikiem decydującym najczęściej jest atrakcyjna lokalizacja, dogodny dojazd do centrum, a także pakiet nowoczesnych rozwiązań, jakie oferuje deweloper.

Zakup mieszkania w stanie surowym daje możliwość wykończenia mieszkania zgodnie z własnymi oczekiwaniami. Warto jednak dokładnie zapoznać się z treścią umowy przed złożeniem podpisu. Może okazać się, że stan surowy u dewelopera nie będzie zawierał grzejników czy zamontowanych gniazdek elektrycznych.

Inną sprawą jest zakup mieszkania w stanie pod klucz, które jest w pełni wykończone i gotowe na przyjęcie nowych lokatorów. Jest to jednak już znacznie kosztowniejsza inwestycja, na którą nie wszyscy mogą sobie pozwolić.

Partnerem materiału jest Kancelaria Konieczny Wierzbicki

Umowy dla branży nieruchomości

Wzór umowy najmu https://www.icg-group.com/wzory-umow/umowa-najmu/

Komplet wzorów umów dla różnych branż https://www.icg-group.com/wzory-umow/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *